MALINOWY DWÓR Hotel Medical SPA

Świeradów Zdrój, Góry Izerskie. Na uboczu uzdrowiskowej miejscowości , w sąsiedztwie lasów i malowniczej okolicy, kilkaset metrów od przejścia granicznego zlokalizowany jest, zaprojektowany przeze mnie  budynek hotelu. Jest to nowoczesny i profesjonalnie wyposażony, czterogwiazdkowy, hotel Medical Spa z 68 pokojami

powierzchnia hotelu: 4 977 m2
powierzchnia części spa i wellness: 489 m2
powierzchnia basenu: 286 m2
powierzchnia centrum rehabilitacji: 370 m2
powierzchnia restauracji: 201 m2
powierzchnia kawiarni: 158 m2
powierzchnia klubu muzycznego: 74 m2
kubatura budynku: 13 595 m3

historia budynku przed przebudową:
Do roku 2005 kompleks bardzo długo funkcjonował pod nazwą „Hotel Izery”. Były to dwa przedwojenne budynki, które w 1992r zostały gruntownie przebudowane i połączone dwukondygnacyjnym łącznikiem. Hotel służył kolei państwowej jako „Ośrodek kolonijny PKP z zabiegami suchymi”.

przebudowa:
W 2004 roku „Hotel Izery” został odkupiony od PKP przez prywatnego inwestora Stanisława Wiszkowskiego, który zlecił mi projekt przebudowy kompleksu na na Hotel z zabiegami rehabilitacyjnymi. Głównym zadaniem rozbudowy było po pierwsze znaczne zwiększenie ilości pokoi, po drugie uproszczenie niefunkcjonalnej i skomplikowanej komunikacji wewnętrznej. Budynki usytuowane są elewacją południową wzdłuż ulicy Długiej. Znaczny spadek terenu od ulicy powoduje, że parter od strony ulicy jest całkowicie zagłębiony pod ziemią. Główne wejście do budynku prowadziło z ulicy na pierwsze piętro. Parter pełnił jedynie funkcje gospodarcze i techniczne zwrócone na tył budynku. Postanowiliśmy przenieść wejście na parter i tył budynku. Doprojektowaliśmy hol wejściowy z recepcją. Tylna elewacja stała się elewacją wejściową. Od tyłu budynku na parterze zlokalizowaliśmy restaurację umożliwiając zaaranżowanie tam oficjalnego dziedzińca i ogrodu dla gości. Budynek łącznika został prawie całkowicie zburzony i na jego miejscu powstał największa, czterokondygnacyjna część hotelu. Zburzona została również mała sala gimnastyczna i na jej miejscu zbudowano budynek basenu.

W trakcie budowy, w 2009r. hotel został kupiony przez obecnego właściciela (firma „Malinowy Zdrój”), który zlecił mi projekt kolejnych zmian. Koncepcja kolejnej przebudowy zakładała ponowne zwiększenie liczby miejsc noclegowych, zwiększenie powierzchni usług, budowę większego basenu, prze-aranżowanie dotychczasowych funkcji. Zburzono budynek basenu i na jego miejscu zaprojektowano czterokondygnacyjne skrzydło z basenem, saunami, zabiegami wellness i spa oraz pokojami hotelowymi. W budynkach wyburzono większość ścian działowych i ponownie rozplanowano układ funkcji. Przeprojektowaliśmy również zagospodarowanie działki miedzy innymi zwiększając liczbę miejsc parkingowych.

Budynek hotelu to obecnie pięć budynków, pochodzących z różnych okresów, połączonych w jedną bryłę.W hotelu można wyróżnić strefy: Wejściową, strefę gastronomi, rehabilitacji, wellness i spa z basenem, klubu muzycznego oraz strefę mieszkalną z pokojami i apartamentami. Restauracja zlokalizowana jest w pobliżu recepcji na parterze. Kawiarnia znajduje się na piętrze będącym antresolą sali restauracji. Projektując kawiarnie wykorzystaliśmy różnicę poziomu pomiędzy ulicą a dziedzińcem. Z kawiarni widoczna jest i ulica i dziedziniec, ulice poprzez ogród zimowy, dziedziniec przez okna wysokiej sali restauracyjnej. Klub muzyczny znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie basenu, wewnątrz najstarszej części budynku w piwnicy o zabytkowym charakterze z prawdziwymi sklepieniami kolebkowymi i centralną kolumną z piaskowca. Basen znajduje się w najnowszej części budynku i otwiera się na wykończony drewnem taras wyniesiony wysoko ponad otaczający teren. Pokoje hotelowe zajmują górne kondygnacje wszystkich części hotelu. Komunikacja wewnętrzna budynku pomimo, że została uproszczona nadal jest skomplikowana i dodaje budynkowi specyficznego, tajemniczego klimatu.

Konstrukcja budynków jest bardzo zróżnicowana, w większości tradycyjna, murowana. Ściany części najstarszej z kamienia i cegły. Ściany budynku głównego z pustaków ceramicznych. Ściany najnowszego skrzydła żelbetowe monolityczne. Stropy w różnych częściach: sklepienia ceglane, WPS, Teriva, płyty kanałowe sprężone ( rozpiętość 9m), Strunobetonowy strop zespolony ( rozpiętość 11,5m ). Ściany działowe systemowe z płyt GK. Dach o konstrukcji drewnianej, częściowo tradycyjny krokwiowy i krokwiowo – płatwiowy, w części nowo-projektowanej prefabrykowany w systemie płytek kolczastych „mitek”.

architekt: Piotr Nalepka

Zdjęcia w galerii pochodzą ze strony internetowej hotelu (www.malinowehotele.pl/malinowydwor/)



Możliwość komentowania została wyłączona.